Coldrex – Theraflu – Fervex

Coldrex - Theraflu - Fervex
Coldrex - Theraflu - Fervex
5
(22)

Plicuri cu paracetamol pentru racela si gripa

Coldrex – Theraflu – Fervex 

In rândurile de mai jos o sa găsiți răspunsuri la următoarele întrebări:

  • Care sunt diferențele?
  • Care este mai bun?
  • Ce acțiune au?
  • Când se administrează?

Atenționări

  • Nu se beau fierbinți
  • Nu se administrează preventiv
  • Paracetamolul nu are acțiune antiinflamatoare

Compoziție

Fervex – paracetamol 500 mg, vitamina C 200 mg,  maleat de feniramină 25 mg

Theraflu Extra – Paracetamol 650 mg, maleat de feniramină 20 mg clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

Coldrex Max Grip – paracetamol 1000 mg, Vitamina C 40 mg si clorhidrat de fenilefrina 10 mg.

Acțiune

Paracetamolul este substanța principala, cu acțiune:

  • Antipiretica – scade temperatura
  • Analgezica – combate durerea

Fenilefrina – decongestionant nazal. Acționează prin vasoconstricție reducând edemul si inflamația nazala.

Feniramină – antialergic cu efecte sedative slabe. Ea induce o ameliorare a congestiei nazale, rinoreei și strănutului si diminuează secrețiile nazale.

Care este mai util

Coldrex are concentrație mai mare de paracetamol si este mai util pentru scăderea temperaturii. Este mult mai util in gripa când temperatura creste peste 38,5/39 si este nevoie de o concentrație mare de paracetamol (antipiretic).

Theraflu extra are o compoziție echilibrata si poate fi folosit eficient si in gripa si in răceala. Are o concentrație suficient de mare de paracetamol încât sa combată febra cu succes si are in compoziție si un antialergic si un decongestionant.

Fervex are in plus fata de Coldrex si Theraflu o concentrație mult mai mare de vitamina C.

Concluzie – mai potrivit

  • Pentru Gripa – febra mare, dureri musculare, dureri de gat – Coldrex
  • Pentru răceala – strănut, nas înfundat, secreții, temperatura – nu foarte mare – Theraflu sau Fervex

Diferența Theraflu extra si Theraflu sinus

De ce e “mai sinus”?

Varianta Sinus este mai “puțin sinus” decât varianta extra, fiindcă ii lipsește din compoziție maleatul de feniramină, care are si acțiune benefica asupra sinusurilor, aceasta fiind si singura diferența intre cele 2 forme.

De seara sau de zi?

Varianta extra are in compoziție, in plus, feniramina cu acțiune slaba sedativa, fapt pentru care este cunoscut ca si “Theraflu de seara”.

Varianta sinus are in minus in compoziție feniramina, care poate produce somnolenta, moleșeala si este cunoscuta ca si “Theraflu de zi”.

Coldrex si Theraflu – varianta Tuse

Coldrex si Theraflu răceala si Tuse se administrează în răceala si gripa cu condiția sa existe simptome de febra, dureri, nas înfundat, și Tuse PRODUCTIVA.

Aceste variante de Theraflu si Coldrex se administrează doar dacă sunt prezente toate simptomele simultan: temperatura, tuse PRODUCTIVA, nas înfundat.

Diferența Parasinus – Parasinus Penta

Compoziție

Parasinus – paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 3 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30mg.

Parasinus Penta – paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg, terpinhidrat 20 și acid ascorbic 38 mg.

In plus la Parasinus Penta

  • Vitamina C – in concentrație mica
  • Terpinhidrat – un expectorant care favorizează eliminarea secrețiilor provenite din căile respiratorii. Este util când tusea este productiva.
  • Cafeina

Asemănări

Ambele conțin paracetamol in concentrație de 500 mg si un decongestionant nazal.

Ce preferați in timpul răcelii si gripei: tratament cu medicamente sau remedii naturale?

👉 5 remedii pentru răceala si gripa

👉 Desfunda nasul, nu provoacă dependenta

Cât de util a fost acest articol?

Rating 5 / 5. Număr de voturi: 22

Niciun vot până acum! Fii primul care evaluează acest articol.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *